چگونه با رعایت 10 نکته سلفی خوب و جذابی بگیریم؟

شاید بارها تجربه کرده باشید که روبه روی آینه عالی به نظر می‌رسید. اما همین که با گوشی موبایل سلفی می‌گیرید، اصلا آن چیزی که انتظار داشتید به نظر نمی رسید! اگر این همچین چالشی دارید، در این مقاله با آموزش چگونه سلفی خوب بگیریم همراه وبلاگ استایل خوب باشید.

برای گرفتن عکس سلفی جذاب، بهتر که به چند نکته توجه کنید و با کمی خلاقیت به خرج دادن، می‌توانید یک سلفی متفاوت و جذابی از خودتان به یاد بگذارید. فقط کافی کمال‌گرایی را کنار بگذارید و از آموزش سلفی گرفتن حرفه‌ای در این مقاله لذت ببرید!

با رعایت 10 نکته، یک سلفی حرفه‌ای بگیرید

اگر یک عکس سلفی معمولی نمی خواهید 10 نکته زیر را نادیده بگیرید!

ترفندهای گرفتن عکس سلفی زیبا چی هستند؟ چگونه سلفی خوبی بگیریم که بهتر به نظر برسیم؟ (یک عکس سلفی جذاب و حرفه‌ای!)

1) نورپردازی؛ اولین قانون عکاسی، نورمناسب مهم‌ترین راز یک سلفی خوب

اگر تاثیر نورپردازی را قبول ندارید، تاریکی امتحان کنید!

نورپردازی یک نقش پررنگ و حیاتی در هر نوع عکاسی دارد. و این شامل عکس سلفی هم هست.
اگر فضای که در آن عکس سلفی می‌گیرید، نور کافی نداشته باشد. به شدت کیفیت تصویر افت می‌کند.

یک نکته مهم در نورپردازی: در عوض پشت کردن به منبع نور، رو به روی آن قرار بگیرید.

سرد و گرمی نور محیط توجه کنید!

چی؟ مگه نور هم سرد و گرمی داره؟!

نور ویژگی های مختلفی دارد. مانند جهت، رنگ و شدت نور. هر کدام از ویژگی‌های نور می‌توانند بر کیفیت عکس شما تأثیر چشمگیری بگذارند. البته منظورم از سرد و گرمی نور فقط دمای نور نیست، بیشتر رنگ نور که تأثیر چشمگیری دارد. حتی رنگ پوستتان را هم می‌تواند تغییر بدهد.

رنگ نور گرم بین قرمز و زرد و رنگ نور سرد بین سفید و آبی است!(البته نور سفید هم می‌تواند گرم و هم سرد باشد!) به گفته برخی؛ نور گرم ظاهری کثیف دارد. ولی از نظر بصری جذاب‌تر است. و نور سرد و سفید تمیز است!

از نظر من اگر حس و حالش و دارید هر عکسی که می‌گیرید با هر دو نور سرد و گرم بگیرید تا بهترین رنگ نور و پیدا کنید.

مراقب باشید سایه ای روی صورتتان نیافتد.

2) تصویر پس زمینه؛ محل مناسبی پیدا کنید

انتخ

تصویر پس زمینه عکس بر روی نحوه برداشت بیننده تأثیر زیادی می‌گذارد. به هر حال هر عکسی که بگیرید پس زمینه ای خواهد داشت. حتی اگر سفید باشد! محلی که در آن از خود سلفی می‌گیرید تأثیر زیادی بر نحوه برداشت از عکستان دارد. اینکه پشت سر شما یک ساحل یا غروب آفتاب باشد متفاوت‌تر از زمانی است که به جای آن جنگل، کتابخانه، برج و… باشد. در هر صورت به دنبال یک پس زمینه جذاب، جالب و جدید باشید. اگر امکانش نیست که به سفر بروید. یا به علت کرونا از خانه نمی‌توانید خارج شوید. امروزه با ترفند و تکنیک‌های عکاسی و فیلم‌برداری می‌توانید تصویر پس زمینه رو تغییر بدهید. با اپلیکیشن ها، پرده کروماکی (پرده سبز)، فتوشاپ و… در ادامه این مقاله معرفی خواهم کرد.

یک تکنیک ساده اما حرفه‌ای: همه چیز به غیر از خودتان (سوژه) را تار و محو (شطرنجی) کنید. با این شیوه شما یک جورایی خودتان را در تصویر بلد کردید! و توجه و نگاه بیننده روی سوژه انتقال دادید.

3) تأثیر احساس بر روی جذابیت عکس! (لبخند بزنید)

لبخند بزنید

تا به حال عکسی را دیده‌اید که لبخند بر روی لبانتان بنشیند؟ یا کمی ناراحت شوید؟ این بستگی به حالت صورت شما هم دارد. عکس سلفی هم حسی را منتقل می‌کند. این به خیلی عوامل مثل محیط، چهره، استایل و ظاهر و … دارد. در زمان عکسبردای چهره شما ناراحتی را نشان می‌دهد یا خوشحال بودن؟ آیا با ژستی که گرفته‌اید جدی بودنتان را منتقل می‌کند؟ یا حس شوخ طبی بودنتان؟ گاهی یک لبخند تأثیر زیادی بر جذابیت چهره‌تان می‌گذارد. البته حواستان باشد که لبخند مصنوعی نزنید!

4) زوایه دوربین؛ نگاه شما به چه سمتی است؟ (عکاسی از زوایای مختلف)

از زاویه‌های مختلف عکس بگیرید و ببینید که چهره شما در کدام حالت جذاب‌تر دیده می‌شود. ابتدا چند عکس از سمت راست، چپ و وسط بگیرید. و همه این عکس‌ها را بررسی کنید و ببینید که کدام ویژگی صورت شما جذاب‌تر به نظر می‌رسد. در هر حال هر زاویه‌ای که انتخاب می‌کنید یادتان باشد که گردن خود را کمی به سمت جلو بیاورید. چون احتمالاً این طور چانه بهتر به نظر می‌رسد. اگر آنقدر سرتان را به گردن نزدیک کنید ممکن است یک چانه دوتایی اتفاق بی افتد!

5) قانون یک سوم عکاسی: در کجای تصویر باشیم؟!

این قانون ساده می‌تواند نتایج فوق العاده ای داشته باشد. یادتان باشد که چهره شما در گوشه بالای یک عکس قرار بگیرد. هر دو سمت راست و چپ مناسب‌اند. حتی روی گوشه‌های پایین هم می‌توانید حساب کنید. پیشنهاد می‌کنم همه‌ی حالات رو امتحان کنید!

6) چه زمانی باید از فلش استفاده کرد؟

در شرایطی که استفاده از نور طبیعی و دوری از سایه توصیه‌های کلیدی برای گرفتن سلفی خوب به شمار می‌آید، ممکن است در زمان تاریکی بخواهید سلفی بگیرید. چه در کلوپ باشید یا روی مبل و مشغول تماشای نتفلیکس، چگونه می‌توانید سلفی فوق‌العاده بدون نور یا در نور کم بگیرید؟ از اپلیکیشن اسنپ‌چت کمک بگیرید. این اپلیکیشن دارای ویژگی فلش برای دوربین جلوست درحالیکه اپلکیشین معمولی عکاسی در گوشی آیفون فاقد چنین ویژگی‌ای است. در اسنپ‌چت، روی علامت کوچک رعدوبرق در گوشه چپ الای صفحه بزنید و سلفی بگیرید. صفحه نور سفید روی صورت شما خواهد انداخت. البته سلفی به هیچ عنوان بدون نقص از کار در نخواهد آمد (عکس آبی‌ کم‌رنگ خواهد شد) اما دست‌کم می‌توانید صورت خود را ببینید. وقتی که عکس را در گوشی ذخیره کردید می‌توانید رنگ آن را تنظیم کنید تا کمی از رنگ آبی کاسته شود.

7) از اپلیکیشن‌ها و فیلترهای مناسب استفاده کنید

نباید از اصلاح عکس‌تان پیش از انتشار در اینستاگرام خجالت بکشید. همچنین اپلیکیشن Facetune نیز خوب است که شما را قادر می‌سازد تا به صورت نامحسوس نواحی خاصی از صورت را محو یا پر نور کنید و تغییر شکل دهید. «آماندا استیل» که بلاگر است فیلترهای VSCO را ترجیح می‌دهد اما اپلیکیشن‌های فوق‌العاده دیگری مانند Perfect365 و Photoshop Fix نیز در دسترس هستند. آیا کیسه‌های زیر چشم خود را دوست ندارید؟ آنها را محو کنید. آیا می‌خواهید دندان‌های خود را سفید کنید؟ این کار را انجام دهید. فوت و فن نامحسوسی درFacetune وجود دارد که باعث می‌شود چشم‌ها روشن و براق به نظر بیایند. در نظر داشته باشید عکسی که در اینترنت منتشر می‌شود تا ابد خواهد ماند.

8) خودتان را آماده کنید.(خودتان را مرتب و آماده عکاسی کنید)

البته منظور این نیست که لباس‌های رسمی بپوشید. البته گاهی با کمی با سر و وضع به هم ریخته عکس‌های جالبی گرفته می‌شوند. بنابراین در این قسمت خیلی سخت نگیرید. همان طوری آماده شوید که دوست دارید دیده شوید.

9) در ویرایش و اصلاح عکس افراط نکنید

ویرایش بیش از اندازه تصویر را مصنوعی می‌کند و از حالت طبیعی خارج می‌کند.

در حالیکه همه موافق اصلاح عکس و فیلتر کردن آن هستیم اما در اصلاح و فیلتر سلفی به حدی افراط نکنید که غیرطبیعی به نظر برسد. هنگام اصلاح عکس، از فیلترهای ملایم استفاده کنید. جوگیر شدن آسان است. تنها نواحی‌یی را اصلاح کنید که توی ذوق می‌زنند. فراموش نکنید که انسان دارای خطوط کوچک دور چشم است. اگر از فیلتر استفاده می‌کنید، این امکان را دارید تا از ظرفیت حداکثری آن بهره نبرید. به جای صرفا انتخاب فیلتر عکس در اینستاگرام روی خود فیلتر (Amaro، Valencia یا غیره) کلیک کنید تا نوار کشویی نمایان شود. سپس می‌توانید شدت فیلتر را کاهش دهید تا عکس کمتر اصلاح‌شده به نظر بیاید.

10) بیش از حد جدی نگیرید

آرامش داشته باشید. سلفی‌ای که بیش از حد جدی گرفته شود خوب از آب در نخواهد آمد. «باروز» می‌گوید: «نکته‌ای که باید در مورد سلفی لحاظ کرد این است که نباید خیلی جدی به نظر بیاید. اگر آرایش‌تان نشان می‌دهد که یک ساعت مشغول انجام آن بوده‌اید و بیش از حد ژست گرفته‌اید، بدانید که کار شما درست نبوده است.» بهترین ژست‌های سلفی ژست‌های طبیعی هستند.

25 ایده برای ساخت سلفی‌های متفاوت و جذاب

1-استفاده از آینه: چگونه در آینه سلفی بگیریم ؟

ایده سلفی در آینه

یکی از ایده‌های خوب برای سلفی گرفتن استفاده از آینه است. خصوصاً زمانی که کسی را ندارید که به شما کمک کند.

اول از همه صحنه را آماده کنید! (تنظیم صحنه)

به دنبال یک آینه با اندازه‌ی مناسب باشید. اگر می‌خواهید یک سلفی تمام قد بگیرید. پس احتمالاً به آینه بزرگ‌تری هم نیاز خواهید داشت.


مرتب کردن اتاق و تمیز کردن آینه

اتاق یا هر جای که در آینه دیده می‌شود (و احتمال ثبت شدن در تصویر را دارد) مرتب و تمیز کنید. نامرتب و کثیف بودن محیط (که بخشی از آن به عنوان پس زمینه تصویر خواهد بود.) به احتمال بالا سلفی شما را عالی و زیبا نخواهد کرد. اگر حس و حالش رو داشتید می‌توانید در تزئین اتاق خلاقیت به خرج دهید. این طوری شاید سلفی متفاوت‌تری بگیرید.
تمیز کردن خود آینه: اگر آینه کثیف باشد دیگر!… حتماً قبل از گرفتن تصویر آینه رو به خوبی تمیز کنید.


مکانی را پیدا کنید که نور خوبی داشته باشد.

معمولاً نور طبیعی تصاویر شما رو با کیفیت‌تر می‌کنند. از نور آفتاب پشت پنجره می‌توانید استفاده کنید.

2- یک رویدادی از زندگی را ثبت کنید.

فارغ‌التحصیل شده‌اید؟ یک قدم نو رسیده دارید؟ غذا یا شیرینی جدیدی پخته‌اید؟ امروز تولدتان بود؟ همه‌ای این‌ها یک فرصت خوب برای ثبت خاطره است. روزهای زندگی تون رو ثبت کنید!

3- سلفی گرفتن بدون صورت

اگر می‌خواهید کمی متفاوت تر عکس بگیرید. صورت خود را از کادر تصویر حذف کنید و بر روی اکسسوری ها (مثل کیف، ساعت ..) و کفش خود متمرکز شوید. مثل عکس برداری از دوتا پا، قسمتی از بدن و یا دست ها.

4- استفاده از دوربین پشت گوشی

اکثر مواقع مردم از دوربین جلو سلفی می‌گیرند. اما دوربین پشت گوشی معمولاً کیفیت بیشتری دارند. هرچند عکس به ردای با دوربین پشت گوشی کار سختی خواهد بود اما ارزش تلاش کردن برای یک تصویر باکیفیت‌تر را دارد.

5- سلفی گروهی

ایده: سلفی گروهی

یک راه عالی برای عمق بخشیدن به تصویر، سلفی گرفتن با دوستان، خانواده و یا حتی همکاران است. این تصاویر خاطره می‌شوند.

6- عکاسی از زوایه بالا

یک ایده خلاقانه گرفتن عکس سلفی است. نه تنها متفاوت است بلکه مزایایی هم دارد.
یکی از فواید این زاویه این است که صورت شما را باریک‌تر نشان می‌دهد.

7- با کسی که دوستش دارید. یک سلفی دو نفره

8- تمرکز کردن روی قسمتی از بدن!

این تکنیک در واقع عکاسی کردن بدون کمک کسی است و می‌توانید به تنهایی این کار را انجام دهید. شما یک دوربین را برمی دارید و یک عکس می‌گیرید.

9- شکار لحظه‌ها! ( یک استایل غیر رسمی)

به قول معروف گوش به زنگ باشید. و همیشه آماده سلفی گرفتن از خودتان باشید. مثلاً وقتی که رفتید روی تخت خواب!، در کافه در حال نوشیدن یک آبمیوه هستید، یا زمانی که نسیمی روی صورتتان می‌خورد. گاهی وقت‌ها عکس‌های لحظه‌ای جذاب و جالب به نظر می‌رسند.

10- برروی چشم‌هایتان متمرکز شوید.

چشم‌ها توجه را جلب می‌کنند. بنابراین هنگام سلفی گرفتن به خاطر داشته باشید. می‌توانید قسمتی از صورت مثل ماسک زدن، آوردن دست جلوی دهان، پنهان کردن قسمتی از صورت پشت ژاکت و …

11- مستقیم به لنز دوربین نگاه کنید

معمولاً برخی از مردم هنگام سلفی گرفتن به صفحه نمایش دوربین یا گوشی موبایل خود نگاه می‌کنند. که عکس‌های جالبی نمی‌شود. اگر این اشتباه را انجام داده‌اید ناراحت نشوید، این یک اشتباه رایجی است. اگر این موضوع را فراموش می‌کنید می‌توانید از دوربین عقب گوشی استفاده کنید.

12- انعکاس‌ها

انعکاس‌ها مثل انعکاس تصویر شما در آینه، شیشه عینک دودی دوستان، سایه شما بر روی زمین، تصویر شما بر روی برکه‌ای از آب یا رودخانه ای حتی انعکاس تصویر شما روی مردمک چشم دوستتان
حواستان به انعکاس‌های اطرافتان باشد. این یکی از ایده‌های عالی برای سلفی گرفتن است.

13- از پاهایتان عکس بگیرید

وقتی که کفش جدیدی خریده‌اید. یا برای ورزش کردن آماده شده‌اید. معمولاً این مدل عکس‌ها داستانی در خود دارند

14-مدام و بدون فکر کردن سلفی بگیرید!

یک روش دیگر این است که بدون سخت‌گیری، سلفی زیادی بگیرید. با ژست‌های مختلف، پس زمینه‌های مختلف و حتی تغییر لباس و محیط.
و در آخر از بین این همه تصاویر به بنید که در کدام تصویر جذاب‌تر و بهتر به نظر می‌رسید.

15- از لوازم جانبی استفاده کنید

استفاده از لوازم جانبی مثل، ساعت، جواهرات، کلاه، شال گردن، دستبند می‌توانند روی جذابیت شما تأثیر چشمگیری بگذارند.

16- سلفی با سلبریتی‌ها

البته این ایده آن‌قدر هم ساده نیست. احتمال پیدا کردن یک فرد مشهور توی هر خیابانی بالا نیست. اما اگر گاهی اوقات در کنسرت‌ها و اجرای تئاتر شرکت می‌کنید. این فرصت رو از دست ندهید.

17- به محیط‌های غیر معمول بروید

مکان‌های مانند خونِ، ماشین و محل کار بسیار تکراری شده‌اند. می‌توانید مکان‌های غیر معمولی مثل زیر آب، قله کوه، نشستن روی بال هواپیما و…

18- با حیوان خانگی‌تان ژست بگیرید.

اگر حیوان خانگی دارید این فرصت رو از دست ندهید. با حیوان خانگی خود ژست‌های مختلفی امتحان کنید و ببینید که کدام جذاب‌تر و متفاوت‌تر به نظر می‌رسد.

19- اگر پیر بودید چه چهره‌ای داشتید؟

با استفاده از اپلیکیشن های مثل FaceApp: Face Editor، از خودتان یک سلفی عادی بگیرید. شاید چهره شما جذاب‌تر به نظر برسد؟!

20- سلفی از سایه خودتان!

با افزایش نور پس زمینه می‌توانید چهره خود را مخفی کنید. یا پشت منبع نور ایستاده و از سایه سلفی بگیرید. البته لازم نیست که حتماً سایه شما باشد. اگر طوری نور پردازی کنید که خودتان در عکس مثل یک شبح سایه‌ای بی افتید!

21- استفاده از رنگ‌های روشن و شاد

معمولاً رنگ‌های شاد جلب توجه می‌کنند. پس شاید بهتر که از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید. منظور از رنگ فقط رنگ لباس نیست. مثل رنگ گل، دیوارها، میوه‌ها، بادکنک، کاغذهای رنگی و هر چیز دیگری.
البته اگر امکان رنگ کردن دیوار خانه‌تان را ندارید می‌توانید از پرده‌های کروماکی یا اپلیکیشن های که رنگ پس زمینه را تغییر می‌دهند استفاده کنید.

22- اپلیکیشن Background Eraser – Remove Background

با این اپلیکیشن می‌توانید تصویر پس زمینه عکس خود را تغییر بدهید.
به طور مثال پس زمینه تصویر را برج ایفل، منظره، ساحل یا هر چیز دیگری قرار دهید.

23-تکنیک افکت دابل اکسپوژر (Double Exposure)

24- استفاده از پرتو‌های آفتاب

نزدیک پنجره خانه بایستید، که نور خورشید روی صورت شما بیفتد.


25- استفاده از فیلتر اسنپ چت

با این اپلیکیشن مجموعه‌های بسیاری از فیلترهای خنده دار و زیبا را به دست خواهید آورد. ممکن که با این فیلترها سلفی‌های خاطره انگیزی ایجاد کنید!

8 تا از بهترین اپلیکیشن ها برای گرفتن عکس سلفی حرفه ای


برای دانلود این اپلیکیشن‌ها نام برنامه رو در گوگل سرچ کنید.
Google Camera
Camera MX – Photo & Video Camera
Camera360 – Photo Editor + Camera & Sweet selfies
Pixtica: Camera and Editor
Cymera – Photo Editor Collage
VSCO: Photo & Video Editor with Effects & Filters
Footej Camera 2
Open Camera
A Better Camera
مسئولیت انتشار هرگونه تصاویر بدحجاب به عهده خود منتشر کننده است! و نویسنده این مقاله هیچ مسئولیت را نپذیرفته و نمی پذیرد.


منابع:
https://www.citylit.ac.uk/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای استایل خوب محفوظ است. (1399-1401)