آیا اگر بیشتر از 8 ساعت بخوابیم، تنبل هستیم؟!🤔

نیاز به خواب شما به عوامل بسیاری بستگی دارد واین بستگی عواملی مثل سبک زندگی، محیط و.. است. هر چیزی از 5 تا 11 ساعت خواب در شب را می توان طبیعی در نظر گرفت. اگر از خواب بیدار می شوید و سرحال هستید و می توانید زندگی روزمره خود را بدون احساس خواب آلودگی پشت سر بگذارید، نیاز به خواب شما برآورده شده است.

پادکست بی‌پلاس: Why We Sleep (خلاصه‌ی کتاب چرا می‌خوابیم)

خواب پایه و اساس سلامتی است
خواب چیزی بیش از زمانی است که بدن و ذهن شما استراحت کند. در واقع، زمانی که شما خواب هستید، بدن شما فعال باقی می ماند.

در این مدت، بدن شما عضلاتی را که در طول روز فرسوده شده‌اید بازسازی می‌کند و سمومی را که در هنگام بیداری در مغز جمع می‌شوند، دفع می‌کند. همچنین برای دست نخورده نگه داشتن خاطرات شما ضروری است.

خواب نیز برای کمک به تنظیم احساساتتان حیاتی است. کم خوابی فقط برای یک شب می تواند پاسخ عاطفی شما را به احساسات منفی تا 60 درصد افزایش دهد .

علاوه بر این، کمبود خواب می تواند بر توانایی بدن شما برای تنظیم عملکردهای اساسی مانند کنترل اشتها، سیستم ایمنی بدن، متابولیسم و وزن بدن تأثیر بگذارد .

در نهایت، خواب نقش حیاتی در حفظ ریتم شبانه روزی یا ساعت درونی شما دارد.

ساعت بیولوژیکی درونی شما بر اساس یک برنامه تقریباً 24 ساعته کار می کند و چرخه خواب و بیداری را کنترل می کند. همچنین ممکن است بر متابولیسم، التهاب و نحوه واکنش شما به استرس تأثیر بگذارد.

نخوابیدن به اندازه کافی طولانی، خوابیدن در ساعات عجیب و غریب روز، و قرار گرفتن در معرض نور شدید در شب می تواند ساعت داخلی شما و بسیاری از فرآیندهای تنظیم شده توسط آن را مختل کند.

علاوه بر این، اگرچه ممکن است فکر کنید که استراحت کافی دارید، اما همه خواب ها یکسان نیستند. این نه تنها ضروری است که هر شب به اندازه کافی دریافت کنید، بلکه برای داشتن خواب با کیفیت نیز مهم است.

با این وجود، در مورد آنچه کیفیت خواب را تعریف می کند، اتفاق نظر وجود ندارد.

با این حال، ممکن است با توجه به مدت زمانی که طول می کشد به خواب بروید، چند بار در طول شب از خواب بیدار می شوید، روز بعد چقدر احساس استراحت می کنید و مدت زمانی که در مراحل مختلف خواب می گذرانید، تعیین شود.

از آنجایی که خواب برای بسیاری از جنبه‌های سلامت ضروری است، باید مصرف کافی هر شب را در اولویت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای استایل خوب محفوظ است. (1399-1401)